skip navigation
Saskatchewan Junior Hockey League

Scholarships

Mustang Scholarships

Players College Played
Tom DeCoteau Mercyhurst - NCAA (1st Ever) 88-89
Parris Duffus Cornell - NCAA 88-90
Roger Lewis Northern Michigan - NCAA 89-91
Rod Aldoff Minnesota - Duluth - NCAA 89-91
Craig McKechney Bemidji St. - NCAA 89-91
Kelly Tkachuk Bemidji St. - NCAA 90-91
Bob Schwark Anchorage - NCAA 90-92
Jeff Kungle St. Lawrence - NCAA 90-92
Brad Federenko Minnesota - Duluth - NCAA 90-92
Greg Taylor Boston College - NCAA 91-93
Ken Ruddock St. Lawrence - NCAA 91-93
Craig Perrett Mich. Tech - NCAA 91-94
Jason Krug Mankato - NCAA 92-93
Tyler Deis Mankato - NCAA 92-94
Michel Larocque U of Boston - NCAA 93-95
Shawn Kuraluk U of Denver - NCAA 93-95
Tim Loftsgard Colgate - NCAA 93-94
Jeff Maxwell Cornell University - NCAA 93-94
Derek Stone U Mass Lowell - NCAA / NAIT 94-96
Curtis Doell Minnesota - Duluth - NCAA 94-96
Colin Anderson Minnesota - Duluth - NCAA 94-97
Ryan Homstol Minnesota - Duluth - NCAA 94-97
Jason Hodel Ferris State - NCAA 94-95
Rob Galatiuk Lake Superior State - NCAA 95-97
Scott Fankhouser U Mass / Lowell - NCAA 95-96
Joel Laing RPI - NCAA 95-96
Willie Mitchell Clarkson - NCAA 95-97
Daryl Andrews West Michigan - NCAA 95-96
Ben Keup Lake Superior State - NCAA 95-96
Devin Hartnell Michigan Tech - NCAA 95-96
Corey Waring West Michigan - NCAA 95-96
Klem Kelgar Lake Superior State - NCAA 97-98
Scott Markowsky Ferris State - NCAA 96-99
Kevin Doell U of Denver - NCAA 97-99
Martin Paquet Sacred Heart - NCAA 97-99
Konn Hawkes Sacred Heart - NCAA 95-99
Les Hrapchak Sacred Heart - NCAA 96-99
Chris Hartly Wentworth - ECAC 98-00
Marc Hounjet Princeton - ECAC 99-00
Mark Persick Canisius College- MAAC 98-01
Kory Scoran Lake Superior State - NCAA 99-02
David Nimmo University of Alabama Huntsville 01-03
Tommy Green RPI - NCAA 02-03
Kalen Wright Sacred Heart - NCAA 00-03
Sheldon Wing St. Norbert College - NCAA 02-03
Chad Richardson A.I.C. - NCAA 04-05
Troy Ciernia Salem State - NCAA 04-05
Matt Fennell Mercyhurst - NCAA 03-06
Nick Vandenbeld Mercyhurst- NCAA 04-06
Jeff Hajner Air Force Academy - NCAA 03-06
Dillin Stonehouse Lake Superior State - NCAA 05-07
Jake Ebner Lindenwood University - ACHA 05-07
Robi Cavallari Lindenwood University - ACHA 06-07
Kurtis Astle Merrimack College - NCAA 04-07
Riley Clark RIT - NCAA 07-08
Mike Kirby Elmira - NCAA 06-08
Clint Olson Geneseo - NCAA 05-08
Tommy Brown Michigan Tech - NCAA 05-08
Kyle Fraser Sacred Heart - NCAA 06-09
John Payne Canton - NCAA 07-09
Blake Hietala Michigan Tech - NCAA 08-10
Brant Harris UConn - NCAA 09-10
Gary Childerhose Geneseo - NCAA 07-10
Denton King Oswego - SUNY 08-10
Zach Johnson Minot State - NCAA 10-11
Connor Bradshaw St. Norbert 10-12
Brandon Parrone St. Scholastica 11-13
Cole Gibson Milwaukee School of Engineering 09-11
Josh Martin Marian University 09-10
Jesse Wilkins Bemidji 11-13
Brandon Formosa University of Central Oklahoma 12-13
Anthony Pickering Concordia University Wisconsin 11-14
Jack Romanuik Concordia (Wisconsin) 12-14
Nick Hermary St. Michaels College 13-15
Adam Fauchoux Concordia (Wisconsin) 12-15
Landon Robin University ov Central Oklahoma 14-15
Andrew Durham Army 14-15
Richard Palmer Mercyhurst- NCAA 14-16
Dakota Boutin Northern Michigan University 14-16
Canadian College
Brian Purdy University of Saskatchewan 88-89
Derek Mastaller NAIT - ACAC 88-89
Barry Hrushka University of Lethbridge 88-90
Tyler Scheidt University of Saskatchewan 89-92
Aaron Campbell University of Saskatchewan 89-92
Kelly Tkachuk University of Manitoba 90-91
Scott Rogers SAIT - ACAC 89-92
Cory McKee SAIT - ACAC 89-92
Cam Bristow University of Saskatchewan 91-94
Warren Pickford SAIT - ACAC 90-92
Todd Markus University of Saskatchewan 91-94
Trevor Amundrud Acadia - CIAU 92-94
Chad Michalchuk University of Manitoba - Brandon 92-94
Calvin Flint University of Calgary 92-93
Matt Desmariais University of Saskatchewan 92-95
Heeth Weenk SAIT - ACAC 93-94
Trevor Blevins University of Saskatchewan 93-96
Sheldon Moser University of Saskatchewan 93-95
Chad Kalmakoff University of Dalhousie 94-96
Barkley Sauter Acadia 94-97
Brent Dean University of Saskatchewan 96-99
Gaeten Benoit University of Regina 97-00
Adam Fraser University of Regina 97-00
Lyndon Leard University of Saskatchewan 98-99
Brian Harrison Brock University 98-00
Danny Williams University of Regina 99-00
Josh Pederson University of Regina 98-01
Ryan Kehrig University of Saskatchewan 01-02
Duane Perillatt NAIT - ACAC 99-01
David Spooner Concordia (U.C.A.) 02-03
Andy Jungwirth University of Lethbridge 02-03
Ted Unrau NAIT - ACAC 00-04
Evan Folden University of Saskatchewan 01-04
Simon McCusker Concordia (U.C.A.) 01-03
Aaron Forer Wilfrid Laurier University 04-05
Jesse Rowe NAIT - ACAC 03-04
Rylan Gebhart University of Regina 02-06
James Wasmuth NAIT - ACAC 04-06
Dustin MacDonald NAIT - ACAC 05-06
Andrew Wasmuth UBC 05-07
Russell Purdy Grant MacEwen - ACAC 06-07
David Ritz U of A – Augustana 05-07
Jason Walker Sait - ACAC 07-08
Matt Hill Queen's University 06-07
Cam Larson Nait - ACAC 07-09
Taylor Watt University of Saskatchewan 04-08
Harrison Tribble U of A – Augustana 07-10
Kevin Knoop Mount royal College 08-10
Lee Christianson University of Manitoba 08-11
Mike Reich St. Thomas University 08-09
Brendon Wall UBC 10-11
David Tetrault U. of Alberta 08-09
Charles Corsi Dartmouth College 10-11
Jordan Washburn Portage College 07-09
Brett Kipling Selkirk College 09-12
Scott Brkich UBC 10-11
Lee Christensen U. of Manitoba 09-11
Godric Tham Augustana 11-13
Logan Sceviour Red Deer College 12-13
Preston Eshenko Augustana 11-13
David Heath Red Deer College 12-15
Regan Wilton red Deer College 11-15
Jamie Millar Portage College 12-15
Tristan Frei University of Regina 14-16
Kirk Bear University of Regina 15-16
Carter Hansen University of Regina 15-16
Craig Leverton University of Saskatchewan 15-16
Mark Zvonkovic Nait - ACAC 15-16
Travis Mayan University of Alberta Augustana 13-16